Where to go and see in Artvin ?

With its unique nature having thousands tones of green , its thousand years old history and its rooted culture , Artvin is the city which you should absolutely visit .Artvin is a place like a paradise in the earth with its formidable mountains , green forests , pleasant plateaus,crater lakes , rich fauna and flora ,5000 years old historical heritage . It is possible to examine the places where to go in Artvin under 7 main topics . National Parks, Plateaus and Valleys, Waterfalls and Canyons, Castles, Churches and Monasteries, Beaches

National Parks: Artvin hosts some of the most precious natural beauties of our country .Protected natural parks are also among these beauties .First of all , you can visit Karagöl Sahara Natural Park , Camili Gorgit Nature Protection Area and Çamburnu Nature Protection Area .

Plateaus, Valleys : Artvin is one of the important centres of tableland tourism .There are plenty of big and small plateaus in Artvin but these are the ones especially worth seeing ; Arsiyan Plateau , Beyazsu Plateau, Bilbilan Plateau , Kafkasör Plateau ,Papart Valley , Hatila Valley

Waterfalls, Canyons : In Artvin one of the other natural beauties are waterfalls and canyons .Please do not leave Artvin before visiting the waterfalls spilling from the hills among the green forests and formidable canyons . These are also some of the natural beauties we suggest you to go ; Mançuna Waterfall , Maral Waterfall ,Cehennem Deresi Canyon.

Castles : Artvin attracts travellers not only with its natural beauties but also with its historical buildings .Especially historical castles are worth seeing among these historical structures.

Churches and Monasteries: The other historical structures we suggest you to visit in Artvin are churches and monasteries .These are the buildings belong to Christian culture that you can visit during your trip in Artvin ; Tekkale Monastery , Porta Monastery ,Opiza Monastery , Tibeti Church ,İbrikli Church ,Yeni Rabat Church ,Dolishane Church ,Barhal Church .

Beaches : Artvin is a city where sea tourism rises in summer .If you want to swim in the cool water of Black Sea , you can visit Kemalpaşa Beach and Kopmuş Beach in Hopa and Arhavi Beach .If you are here in Artvin in winter , you can ski and make other winter sports at ‘’Artvin Winter Sports Atabarı Ski Center ‘’ .Also, you can prefer a holiday at Otingo Thermal Spring having both health and pleasure.

Karçal Mountains: Existing at the northeast part of our country , this formidable mountain chain in Artvin also called Karçal Mountain and it seperates Borçka and Şavşat one another . The peak point of Karçal Mountain is 3428 meters and it reaches to Çoruh Valley , Berta Valley and till the border of Georgia .This formidable mountain containing glaciers and glacial lakes inside it , is one of the unique address especially for the ones loving trekking . Karçal Mountain , one part of it existing at the border of Georgia , is notably important for our country in terms of biological diversity . Karçal Mountains , having the best samples of plant species , exceedingly attract attention with the richness of its wildlife .

İşhan: The word ‘’İşhan’’ means gentleman and ruler in Armenian and it is also a cute village full of wooden constructions in a town of Artvin called Yusufeli.One of the most unclad dessert of Anatolia exists at the down parts of the village .İşhan , among the nut spinneys ,mulberry groves and green meadows , shows the most beautiful scenes of Black Sea Region .İşhan also attracts attention with its red-white domed church sharing the same name with it . 32-meter-length İşhan Church has a gorgeous beauty .Tekkale Village: Tekkale Village is a fascinating place in Yusufeli,Artvin.The ex name of the village was Dörtkilise.The reason is that there were four churches in the village . All of them were formed with simple and remarkable structure .Although they have been existing since the 10th century , it is a striking speciality that they are still quite modern buildings .sEspecially Tekkale Monastery is worth seeing .

Şavşat - Karagöl: Artvin'in Şavşat ilçesinde, Veliköy'ün yukarısında, köknar ormanları arasında bulunan Karagöl, görüntü itibariyle biraz İsviçre, biraz Abant karışımını andırmaktadır. Karagöl’ün çevresi köylerle çevrilmiştir. Köylerde bulunan evlerin tümü, birbirine geçme kütükten yapılmış, iki-üç katlı evlerdir. Ülkemizde bulunan onlarca gölle aynı ismi taşıyan Karagöl’ün çevresinde, kategori olarak zorluğu yüksek yürüme yolları bulunmaktadır.

Macahel : Macahel, Artvin'in Borçka ilçesine bağlı altı ayrı köyden oluşmaktadır. Ülkemizin dokunulmamış nadir ormanlık alanlarından biri olması sebebiyle, özellikle doğa aşıkları için fazlasıyla özel bir yerdir. Camili ismiyle de bilinen Macahel'in böylesine el değmemiş bir doğaya sahip olmasının sebebi ise bölgeye ulaşımın oldukça zor olmasıdır. Kar bir kere Macahel'in toprağına değdi mi, altı ay yerden kalkmaz. Eskiden bölgeye giriş - çıkışlar izinle olurken, şimdi daha serbest hale gelmiş durumda. Bir zamanlar sadece yaban hayatını incelemek için gelen bilim adamlarını ağırlayan Macahel, bugünlerde kısa bir süreliğine de olsa dünyayla bağını koparmak isteyen doğaseverleri de misafir ediyor.

Otingo Kaplıcası: Artvin-Borçka'nın 300 yıllık şifa kaynağı olan Otingo Kaplıcası, şehre gelen turistlerin mutlaka uğradığı noktalardan biridir. Kaplıca, ilçe merkezine yaklaşık 8 kilometre uzaklıktadır. Bilinen bir diğer adı Otingo Ormanları Ilıcası'dır. Otingo Kaplıcası'ndaki suların özellikle romatizmaya ve halsizliğe iyi geldiği biliniyor.

Artvin İskender Paşa Camii: Karadeniz'in oksijen dolu havasında ve doğal güzelliklerinin arasında karşınıza şehrin birçok tarihi yapısı çıkacak. Artvin'in Ardanuç ilçesinde bulunan İskender Paşa Camii'de bu yapılardan biri. Şehrin ilk camilerinden olma ihtimali yüksek olan İskender Paşa Camii, 7. Yüzyılda Hz. Osman döneminde inşa edilmiştir. Müslüman Arapların yaptığı cami, 1551 yılında Erzurum Beylerbeyi Çerkez İskender Paşa tarafından onarılmış olup, bu yıllardan sonra birçok kez onarımdan geçmiştir. İskender Paşa Camii'nin batısında üç türbe bulunmaktadır. Bu türbelerin Ahıska Çıldır Beylik ailesinde kişilere ait olduğu düşünülmektedir.

Camili Gorgit Tabiatı Koruma Alanı: Artvin'in Borçka ilçesinde bulunan Camili Gorgit Tabiatı Koruma Alanı, yemyeşil doğasıyla ve huzur veren havasıyla şehrin en cezbedici noktalarından biridir. Anıt ağaçlarla çevrili olan alan, yaşlı orman adıyla nitelendirilmektedir. Camili Gorgit Tabiatı Koruma Alanı, 490,5 hektarlık bir alanı kaplamaktadır. Barındırdığı bitkilerin yanı sıra yırtıcı kuş türlerinin de göç yolu üzerinde bulunmaktadır.
Ortacalar Çifte Köprü: Arhavi ilçesine bağlı olan Ortacalar bölgesindeki Cifte köprü, Artvin'e gelen turistlerin ziyaret noktalarından biridir. Köprüye, ilçe merkezinden araçla 15 dakikada kolayca ulaşabilirsiniz. Ortacalar Çifte köprü kayıtlara göre 18. yüzyılda yapıldığına dair bilgi bulunsa da 700 yıllık bir köprü olduğu tahmin edilmektedir. 2003 yılında restorasyon gören köprü, hem görkemiyle hem de çevresindeki doğal güzelliğiyle unutulmayacak bir gezi noktasıdır.

Tekkale Manastırı: Artvin'in doğal güzelliğinin arasında bulunan Tekkale Manastırı, köklü tarihiyle ve mimari özellikleriyle şehrin en çok ziyaret edilen gezi noktalarından biridir. Manastır, Yusufeli ilçesine bağlı olan Tekkale Köyü içerisinde olup Dörtkilise olarak da adlandırılmaktadır. Manastırın parçaları arasında; şapel, trapeza ve seminer odası bulunmaktadır. Manastırın yapılış yılı kesin olarak bilinmese de 9. yüzyılda Bagratlılar tarafından inşa edildiği tahmin edilmektedir. Yeşillikler arasında bulunan manastır, aynı zamanda güzel bir manzaraya sahiptir.

Borçka Şehitliği: Artvin'in doğal güzellikleri arasında bulunan Borçka Şehitliği, şehrin en sık ziyaret edilen noktalarından biridir. Osmanlı-Rus savaşında şehit düşen 14 askerin anısına yapılan şehitlikte, Yüzbaşı Ahmet Berk ve Üsteğmen Lütfi Dalkıran ve Yüzbaşı İsmail Bey'in kabirleri de bulunmaktadır.
Muratlı Camii: Artvin-Borçka'ya bağlı olan Muratlı Camii, 1846 yılında inşa edilmiştir. Camii, bulunduğu köyle aynı ismi taşımaktadır. Tarihi değerinin yanı sıra mimari açıdan da oldukça önemli bir yapıdır. Ahşap malzemeyle yapılan cami, ağaç oymacılığı yapılan süslemeleriyle göz doldurmaktadır.

Yaylalar Köyü: Hem tarihi bir değere hem de her köşesinde doğal bir güzelliğe sahip olan Yaylalar Köyü, Artvin'in birçok yaylasını içinde barındırmaktadır. Turistler tarafından sürekli ziyaret edilen köy, Yusufeli ilçesine bağlı olup ilçe merkezine 50 kilometre uzaklıktadır. Yeşilin her tonunu gözler önüne seren bölge, özellikle bahar ve yaz aylarında yoğun ilgi görmektedir. Bölge trekking sporuna oldukça elverişlidir. Yerli halk genellikle köy dışında yaşarlar, fakat yaz aylarını genellikle köylerinde geçirirler.Beyazsu Yaylası: Karadeniz'in muhteşem doğasında varlığını sürdüren Beyazsu Yaylası, Artvin'in Borçka ilçesinde bulunuyor. Doğal güzelliğinin içinde birçok keşif noktası da sunan Beyazsu Yaylası, Karçal Dağları'nın eteklerindedir. Turizm açısında önemli bir nokta olan yayla, Yıldız Gölü'ne de oldukça yakındır. Yayladaki bir kayadan çıkan su köpürerek aktığı için bu bölge Beyazsu olarak adlandırılmıştır.

Satlel Kalesi: Cennetten küçük parçalar sunan Artvin'de doğanın içindeki tarihi yapılara da şahit olabileceğiniz bir yer. Satlel Kalesi bu yapılardan biri. Kale, Şavşat'ın 2 kilometre uzaklığındaki Söğütlü Köyü'nde bulunur ve kolay bir ulaşım yoluna sahiptir. Moloz taştan yapılan kale, Bagrat Krallığı tarafından inşa edilmiştir. Yapılış tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte, IX. yüzyılda yapıldığı tahmin edilmektedir. Evliya Çelebi Seyahatname adlı kitabında bu kaleden bahsetmiştir. Günümüzde harap bir halde olmasına rağmen hala görülmeye değer bir yapıdır.Papart Vadisi: Artvin'in Şavşat ilçesine bağlı olan Meydancık beldesinden kolay bir şekilde ulaşacağınız Papart Vadisi, Karçal Dağları doğa alanının en güzel parçalarından biridir. Papart Vadisi'nde hem çeşitli bitki örtüleri vardır hem de çeşitli kuş türleri barınmaktadır. Özellikle yaban hayatıyla dikkatleri üzerine çeker.

Orta Hopa Camii: Artvin'in ibadet mekanları arasında yer alan Orta Hopa Camii, şehrin gezi alanlarından biridir. 19. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen cami, günümüzde ibadete açıktır. Caminin yapılışı ve kim tarafından yaptırıldığı kesin olarak bilinmemektedir. Orta Hopa Camii 1994 yılında restore edilmiştir. Caminin tavan döşemeleri ve kubbesi görülmeye değerdir.Ferhatlı Kalesi: Ferhat ile Şirin'in buluştuğu kale olarak ünlenen Ferhatlı Kalesi, Artvin'in Ardanuç ilçesine 5 kilometrelik bir uzaklıktadır. Kalmaklı olarak da bilinen Ferhatlı Kalesi, şehrin turistik gezi alanlarından biridir. Kale günümüze kadar hiç onarım görmemiştir. Kale, 5. yüzyılda İberya Kralı Vahtang tarafından inşa edilmiştir. İsmini Ferhat ile Şirin'in efsanesinden alan kale, Artvin gezinizdeki rotalarınızdan biridir.

İbrikli Kilisesi: Bizans döneminde inşa edildiği tahmin edilen İbrikli Kilisesi, Artvin'in tarihi yapılarından biridir. Günümüze kadar hiç onarım görmediği için harap bir halde olan İbrikli Kilisesi'nin kitabesi bulunmamaktadır ve hakkında pek fazla bilgi yoktur. Borçka'nın İbrikli Köyü'nde bulunmasından dolayı ismi İbrikli Kilisesi olarak anılmıştır. Kilisenin etrafı ağaçlarla çevrildiği için adeta yeşillikler arasına gizlenmiş bir konumdadır.Arsiyan Yaylası: Aşiyan Yaylası, bol oksijenli, bir o kadar huzurlu ve keyifli vakitler sunar. Artvin'in en göz dolduran yaylarından biridir. Şavşat ilçesi ile Ardahan'ın Posof ilçesi arasında uzanan yaylanın görülmesi gereken çok köşesi vardır. Burada keyifli bir doğa yürüyüşü yaparken yaylanın küçük gölleriyle karşılaşırsınız. Diğer yaylalardan farklı olan Arsiyan Yaylası'nda kömür madeni ve tuz kayaları bulunmaktadır. Artvin gezinizde Arsiyan Yaylası'na çıkıp doğanın tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

Çamburnu Tabiat ve Koruma Alanı: Çamburnu Tabiat Koruma Alanı, Hopa ilçesindeki Çamlıköy sınırlarında bulunduğundan dolayı kolay bir ulaşıma sahiptir. Trabzon-Hopa devlet karayolunu ulaşım için kullanabilirsiniz. Çamburnu, sarıçamın sahile inebildiği ender yerlerden biridir. Bozulmamış doğasının gelecek nesillere de aktarılması için bölge koruma alanı olarak ilan edilmiştir.Artvin Kafkasör Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi: Yakın bir zamanda turizm koruma ve gelişim bölgesi olarak kabul edilen Artvin Kafkasör Kültür Merkezi, yılın 12 ayı turistleri tarafından ziyaret edilmektedir. Şehrin doğal güzelliklerini gözler önüne seren Artvin Kafkasör Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi'nde alt yapı hizmetleri bulunmaktadır. Karadeniz'in tertemiz havasında bir tatil yapmayı planlıyorsanız bu bölgeye gidebilirsiniz. Yaylada yılın haziran ayında festival tadında organizasyon düzenleniyor. Artvin Kafkasör Kültür Merkezi, kente 8 kilometre uzaklıktadır ve önümüzdeki yıllarda cazibe merkezi olmasına dair çalışmalar hala devam etmektedir.

Mençuna Şelalesi: Doğu Karadeniz'in en büyük şelalesi olan Mençuna Şelalesi, Artvin'in Arhavi ilçesinde bulunmaktadır. Şehri keşfetmeye gelen turistlerin en çok ilgi gösterdiği yerlerden biri olan şelale, doğal güzellikleriyle ve mesire yerleriyle gören herkesin beğenisini kazanmaktadır. Mençuna Şelalesi'ni ziyaret ettiğinizde hem şelalenin çevresini keşfedebilir hem de bu doğa harikası eşliğinde güzel bir piknik yapabilirsiniz. Şelalenin yakınında bulunan İkizköprü 18. yüzyıl Osmanlı eseridir ve 2003 yılında Karayolları tarafından restore edilmiştir.

Bilbian Yaylası: Artvin'in birbirinden güzel yaylalarından biri olan Bilbilan Yaylası’na. meşe ve çam ormanlarıyla dolu bir bölgeyi geçerek gidilmektedir. Bilbilan Yaylası'nda Haziran ayının ilk haftası pazar kurulmaktadır ve Eylül ayının sonuna kadar pazar devam etmektedir. Pazarda, hayvan satımı ve her türlü alışveriş yapılmaktadır. Yemyeşil bir bitki örtüsüne sahip olan Bilbilan Yaylası muhteşem doğası ile görülmesi gereken bir yerdir.
Barhal Kilisesi: Yusufeli ilçesinde bulunan Barhal Kilisesi, ilk olarak Gürcü manastırı olarak inşa edilmiştir. Manastırın günümüze gelen tek yapısı bu kilisedir. Barhal Köyü sınırları içerisinde olan Barhal Kilisesi, II. Bagrat tarafından inşa edilmiş olup, 1677 yılında Hacı Şerif Efendi tarafından camiye çevrilmiştir. Günümüzde hala cami olarak işlevselliğini korumaktadır.

Tibeti Kilisesi: Artvin'in Şavşat ilçesine bağlı olan Cevizli Köyü'ndeki Tibeti Kilisesi'nin tarihi 899-914 yıllarına kadar uzanmaktadır. O dönemde bölgeye hakim olan Bagratlı Prensi Aşot Koukhi döneminde inşa ettirildiği düşünülmektedir. Çatısının her yüzeyinde koç heykeli bulunmaktadır. Tibeti Kilisesi, özellikle XI. yüzyılda önemli bir dini merkez haline gelmiştir. Kilisenin içerisindeki havari figürleri dikkat çekici detaylar arasındadır.Şavşat Kalesi: Artvin il merkezine 70 kilometre uzaklıkta bulunan Şavşat ilçesindeki kale, turistlerin en çok ziyaret ettiği noktalardan biridir. Ulaşımı oldukça kolaydır. İlçe merkezine 3 kilometre uzaklıktaki iki derenin birleştiği vadide yer alır. Şavşat Kalesi, 1987 yılında taşınmaz kültür varlığı olarak tescillenmiştir ve turizm açısından önemli bir noktadır. Kalenin ne zaman ve kimler tarafından yapıldığına dair kesin bir bilgi yoktur. Yapılan arkeoloji kazılar sonucunda X. yüzyılda Gürcü Bagratlı Krallığına ait olduğu anlaşılmıştır. Kale daha sonraki yıllarda Osmanlılar tarafından 1850'li yıllara dek Ocaklık merkezi olarak kullanılmıştır. Toplamda 12.741,93 metrekarelik bir alanı vardır.Cehennem Deresi Kanyonu: Artvin'in çok fazla bilinmemesine rağmen en önemli yerlerinden biri Cehennem Deresi Kanyonu’dur. Kanyon aynı zamanda dünyanın ender kanyonları arasındadır. Ardanuç ilçesinin 7 kilometre kuzeybatısında ve Artvin-Ardanuç karayolunun 25. kilometresinde yer almaktadır. Dik patikalarla dolu olan Cehennem Deresi Kanyonu, Amerika'nın Arizona eyaletine bağlı olan Grand Canyon'dan sonra dünyanın en büyük ikinci kanyonu özelliğini taşımaktadır.

Yeni Rabat Kilisesi: Ardanuç ilçesinde bulunan Yeni Rabat Kilisesi, Bulanık Köyü'ndeki Çamlık Mahallesi sınırları içerisindedir. Ne zaman ve kim tarafından yapıldığı hakkında kesin bir bulunmasa da, Ortaçağ döneminde Bagratlı Krallığı tarafından inşa ettirildiği tahmin edilmektedir. Kilisenin muazzam mimarisine işlenen bitki motifi bezeli taşlar dikkat çekici detaylar arasındadır.


Gevhernik Kalesi: Artvin'in tarihi dokularından biri olan ve Gevhernik Kalesi, Ardanuç ilçesinde bulunmaktadır. İlçeye bağlı Adakale mevkiinin sınırları içerisindeki Kale'nin yapılış tarihi tam olarak bilinmese de M.Ö. yıllarına ait olduğu düşünülmektedir. Tarihinde uzun bir süre işlevine devam eden kale, Bagratlı Krallığı, Çıldır Atabekleri ve Osmanlı dönemlerinde yönetim yeri olarak kullanılmıştır. Şehrin önemli kaleleri arasındadır ve etrafı surlarla çevrili olan tek kale özelliği taşımaktadır. Gevhernik Kalesi'nde Kanuni Sultan Süleyman'ın kitabesi bulunmaktadır.

Porta Manastırı: Porta Manastırı, Artvin-Merkez ilçede bulunan Pırnallı Köyü sınırları içerisindedir. Kendi döneminde en önemli kültür ve dini merkez olan bu dini yapı, mistik kokular eşliğinde sizleri bulunduğunuz zamandan alıp farklı bir zaman dilimine götürür. Manastır, 896-918 yılları arasında Prens Khaouli tarafından inşa ettirilmiştir. Son halini ise; Kral Gürgen'in döneminde almıştır. Günümüze kadar gelen kalıntılar hala görülmeye değer bir nitelik taşımaktadır.

Opiza Manastırı: Opiza Manastırı, Artvin'in Merkez ilçesine bağlı olan Bağcılar Köyü'nde bulunmaktadır. Kral Vahtang Gorgaslan tarafından inşa ettirilmiştir. Tarihi kaynaklara göre Ardanuç Kalesi'ni de İberya Krallığı merkezi haline getirmiştir Kral Vahtang Gorgaslan. Artvin'in Merkez ilçesinde bulunan manastıra ulaşım oldukça kolaydır.Dolishane Kilisesi: Artvin'in muhteşem doğasına eşlik eden Dolishane Kilisesi, şehrin tarihine ışık tutan yapılarından biridir. Kilise, 10. Yüzyılda, Bagratlı Kralı Sumbath tarafından inşa edilmiştir. Merkez ilçeye bağlı Hamamlı Köyü'nde bulunmasından dolayı Hamamlı Kilise olarak da adlandırılmaktadır. Dolishane Kilisesi'ne ulaşmak oldukça kolaydır. Artvin-Şavşat karayolunu kullanarak Berta Köprüsü mevkiine geldikten sonraki 4 kilometrede Dolishane Kilisesi karşınıza çıkacaktır. Kilise, 17. yüzyılda camiye çevrilmiştir ve o dönemden sonra Kilise Camii olarak adlandırılmaya başlanmıştır.

Atabarı Kayak Merkezi: Kayak turizminde önemli şehirlerinden biri Artvin'dir. Atabarı Kayak Merkezi şehre 17 kilometre uzaklıktadır. 1 adet lift vardır ve ana pistin uzunluğu 800 metredir. Atabarı Kayak Merkezi'nde sporcu soyunma odaları, kafeterya ve otopark vardır. Aynı zamanda kar motorları ve snowtrack bulabilirsiniz.


Maral Şelalesi: Doğu Karadeniz'in en dikkat çekici doğal güzelliklerinden biri olan Maral Şelalesi, Macahel Vadisi içinde bulunur. Camili Köy merkezinden yürüyerek gidilebilir.Kafkasör Yaylası: Artvin'in şehir merkezinden sadece 10 kilometre uzaklıktaki Kafkasör Yaylası, hem doğasıyla hem doğanın sunduğu çeşitli renkleriyle göz alıcı bir güzelliğe sahiptir. Aynı zamanda yaylada, Kafkasör Kültür ve Sanat Festivali'de düzenlenmektedir. Festival, her haziran ayında yapılıp; boğa güreşleri, folklor gösterileri ve müzik şölenleri yoğun bir ilgiyle izlenir.


Barhal Çayı: Artvin'in tertemiz havasında akan Barhal Çayı, Altıparmak Çayı olarak da bilinmektedir. Yerli ve yabancı turistler tarafından kano ve nehir kayağı sporu için tercih edilmektedir. Barhal Çayı, yüksek dağlarla çevrilidir ve Kaçkar Dağları'nın güneyde kalan yamaçlarından doğar. Bir vadi içinde akarak Yusufeli'nin 2 kilometre güneyinde bulunan Çoruh Nehri'ne dökülür.Artvin Kalesi: Artvin'in tertemiz havasında akan Barhal Çayı, Altıparmak Çayı olarak da bilinmektedir. Yerli ve yabancı turistler tarafından kano ve nehir kayağı sporu için tercih edilmektedir. Barhal Çayı, yüksek dağlarla çevrilidir ve Kaçkar Dağları'nın güneyde kalan yamaçlarından doğar. Bir vadi içinde akarak Yusufeli'nin 2 kilometre güneyinde bulunan Çoruh Nehri'ne dökülür.

Artvin Kent Ormanı: Artvin'in en çekici ve huzur dolu yerlerinden biri de Artvin Kent Ormanı'dır. Yeşilin her tonunu görebileceğiniz orman şehir merkezine 8 kilometre uzaklıktadır. Kent ormanında bitkiler, memeli hayvanlar ve kuş türleri bulunmaktadır. Artvin Kent Ormanı'nda yürüyüş ve patika yolları, ahşap çeşmeler, oturma bankları ve yağmur barınakları bulunmaktadır.

Hatila Vadisi: Çoruh Nehri'nin kollarından biri olan Hatila Vadisi. Artvin'in Merkez ilçesinde bulur. Hatila Vadisi Milli Parkı'na merkezden 10 kilometre sonra ulaşılır. Nadir bulunan bir nokta olan Hatila Vadisi, yeşilin ve dağların muhteşem uyumunu gösterir.

Yıldız Gölü: Artvin'in önemli yerlerinden biri olan Yıldız Gölü, Karçal Dağları'nın eteklerindedir. Suyu fazlasıyla soğuktur.

Karagöl Sahara Milli Parkı: Artvin'in Şavşat ilçesinde bulunan Karagöl Sahara Milli Parkı, paleojen ve neojen arazilerinden oluşmuştur. Türkiye'nin 37 milli parkından biri olup, iki sahadan meydana gelmektedir. Sahalarından biri Karagöl diğeri ise Sahara Yaylası'dır. Toplamda 3.766 hektarlık bir alanda bulunmaktadır.

Ortacalar Merkez Camii: 1757 yılında inşa edilen yapı Arhavi ilçesine bağlı Ortaca beldesinde bulunmaktadır.

İskender Paşa Camii ve Türbeleri: Artvin'in Ardanuç ilçesinin Adakale Mevkiinde bulunur. Hz. Osman döneminde yapılmış, Osmanlı döneminde 1553 yılında tamir edilerek tekrar ibadete açılmıştır.